Bratislava, 14. apríla 2020

Predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) bol v polovici marca hosťom Andrei Poláčkovej v Rádiu Slovensko. Porozprával poslucháčom nielen o tom, prečo je murovaný dom ekologický, ale aj o tom, ako dosiahnuť takmer nulový príbytok a ako výrazne sa zmení výstavba už o niekoľko mesiacov. 

Od 1. januára 2021 totiž začne platiť vyhláška, podľa ktorej môžu všetky novostavby spotrebovať najviac 54 kWh/m2 za rok. Pre spresnenie, je to polovica toho, čo je povolené dnes. Ide o energiu, ktorú spotrebúvame na ohrev vody či vykurovanie. V podstate to znamená, že všetky nové domy musia byť vybudované v štandarde „takmer nulový dom“, čo je trieda A0. Pre stavebníkov je teda „najväčšou výzvou tohto roka, príprava na budúci,“ vysvetlil Mihál.
 

Ako dosiahnuť nulový dom?

Medzi Slovákmi miestami pretrváva zažitá predstava, že nulový dom je v podstate kocka obalená v polystyréne. To však už dávno neplatí. „Murovacie materiály členov ZVMM spĺňajú štandardy už teraz,“ potvrdil Mihál. Zatepľovanie stien nie je nevyhnutné, nulový dom sa dnes dosahuje inými cestami. Jednou z hlavných je využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ako je fotovoltaika a podobne.

Začať treba od projektu. Dobrý projektant dokáže napríklad dom otočiť tak, že samotné množstvo slnečného svetla, má väčší efekt ako niekoľko centimetrov hrubého zateplenia. Stavebná časť aj technológia sa dnes, na rozdiel od minulosti, riešia zároveň a komplexne, teda holistickým prístupom, aby bol dom vo svojej konečnej podobe, nulový. „Môžem si dovoliť urobiť efektnejšiu, menej tepelnotechnicky dobrú konštrukciu. Ale, ak chce niekto mať napríklad pekný výhľad na sever, tak to potom musí vyvážiť technológiami alebo zlepšením tepelnoizolačných vlastností,“ hovorí Mihál. Toto všetko dnes vie riešiť integrované projektovanie.

Aký murovací materiál zvoliť

Na Slovensku máme šťastie, že „naše murovacie materiály patria k svetovej špičke,“ vysvetľuje predseda ZVMM. Aj preto radí zohľadňovať najmä kvalitu a servisné služby výrobcu, aby boli pri stavbe správne využité. “Dôležité je tiež to, že sa  ľudia konečne zaujímajú aj o životný cyklus stavebného materiálu,“ hovorí. Ekológiu je podľa neho potrebné vnímať komplexne. Nejde len o množstvo CO2, ale celkový dopad na krajinu a životné prostredie, počnúc vstupnými surovinami. Moderné murovacie materiály dnes musia spĺňať prísne ekologické normy už pri výrobe, neskôr pri použití a časom aj likvidácii.

Celý rozhovor s predsedom Združenia výrobcov murovacích materiálov na Rádiu Slovensko, si môžete vypočuť v archíve tu: https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11413/1296295