Bratislava, 6. mája 2019

Neunáhlite sa s energetickou certifikáciou vašej nehnuteľnosti. Ak totiž chcete získať štátnu dotáciu vo výške 8 000 eur pre domy s takmer nulovou spotrebou energie, musíte získať certifikát v energetickej triede A0. Druhú možnosť už mať nebudete.

Stavba takmer nulového domu, je komplexná činnosť a nie je nikdy závislá len od konštrukcie alebo jednej technológie. Ak chcete dosiahnuť dom s takmer nulovou spotrebou energie, tak potrebujete šikovného projektanta, ktorý dokáže navrhnúť kvalitné obvodové múry, použiť moderné spôsoby vykurovania a využiť obnoviteľné prírodné zdroje. Pri šetrení energie pomôže aj orientácia domu, konzervatívny tvar a mnohé ďalšie prvky, ktoré by mal navrhnúť práve projektant rodinného domu.

“Za členov Združenia výrobcov murovacích materiálov môžem prehlásiť, že všetci máme v portfóliu výrobky a riešenie, s ktorými sa takmer nulový dom dá postaviť bez problémov,” povedal predseda združenia Martin Mihál a dodal, aby si ich zákazníci nechali spracovať energetický certifikát až keď si budú istí, že ich stavba bude certifikovaná v kategórii A0. Vydaný certifikát pre nehnuteľnosť sa totiž nedá meniť.

Zavedenie podpory pre novostavby s takmer nulovou potrebou energie hodnotí ZVMM pozitívne. „Ministerstvo dopravy a výstavby sa takto snaží podporiť výstavbu rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie a prispieť tak k ochrane životného prostredia,” uviedol podpredseda ZVMM Gabriel Szöllösi. “Pozitívne bude, ak sa na základe tohto príspevku zvýši počet postavených rodinných domov s energetickým certifikátom A0 ešte pred zavedením povinnosti stavať v tejto energetickej triede. Tým, čo stavať chcú, to umožní stavať vo vyššej kvalite,“ dodáva Mihál.