Vzdelávanie

Murárske remeslo napreduje a spolu s vývojom nových technológií sa do tejto oblasti zavádzajú moderné murovacie postupy. Budúcnosťou murárstva sú napríklad veľkoformátové prvky alebo programovateľné murovacie roboty. Naši členovia každoročne realizujú školenia pre murárov z praxe, ako združenie budujeme popularitu remesla medzi mladými žiakmi a v spolupráci s relevantnými inštitúciami sa snažíme o zlepšenie stavu odborného vzdelávania v oblasti stavebníctva a zvýšenie počtu kvalifikovanej pracovnej sily v odbore.

Popularizácia murárstva

 • Už druhý rok popularizujeme murárske remeslo medzi žiakmi a mladými učňami. Naším cieľom je zlepšiť imidž odboru a ukázať mladým ľuďom, že aj remeslo ako je murárstvo sa vyvíja a napreduje spolu s vývojom nových technológií.

 • Rozhovory s úspešnými murármi

  Proces hľadania práce a trendy v zamestnávaní sa v súčasnej dobe výrazne zmenili a v obľube sú skôr atraktívne znejúce povolania ako tradičné remeslá. Výsledkom je, že počet odborne vzdelaných ľudí sa zvyšuje a záujemcov o remeslá klesá. Na základe našich pracovných skúseností však vieme, že murárska práca je v súčasnej dobe vysoko ohodnotená a takýto pracovník si dokáže zarobiť dokonca viac ako napríklad ľudia z oblasti marketingu. Prostredníctvom príbehu úspešného majiteľa stavebnej spoločnosti, murárskeho majstra a stavbyvedúceho Juraja Paulova, sme sa snažili mladým ľuďom ukázať, aké je to vykonávať povolanie murár v praxi a aké je v odbore skutočné finančné ohodnotenie. Máloktorí rodičia a mladí ľudia rozhodujúci sa o svojej budúcnosti vedia, že murárske remeslo prešlo progresom a okrem zaujímavého finančného ohodnotenia sú súčasťou remesla aj nové technológie.

  Viac o tejto aktivite sa dozviete tu.

 • Spolupráca so známym youtuberom

  Motivovať mladých ľudí k výberu murárskeho remesla za svoje budúce povolanie je pre nás v rámci aktivít prioritou už druhý rok. Murárske remeslo má v spoločnosti nižšiu popularitu ako by si zaslúžilo. S cieľom pozdvihnúť toto remeslo a ukázať mladým ľuďom jeho dôležitosť a atraktívnosť sme vytvorili video kampaň v spolupráci s populárnym youtuberom TwileRom.

  Prezentáciu murárskeho remesla medzi mladými ľuďmi sme tak rozšírili o dve popularizačné videá zamerané na žiakov základných a stredných odborných škôl.

  Obsahom prvého videa bola súťaž v online hre Roblox s cieľom postaviť najlepší murovaný dom. Youtuber TwileR vtipným spôsobom a jazykom mladých vyzdvihoval vlastnosti murovacích materiálov a kreatívnu stránku povolania. V druhom videu sme TwileRa pozvali na celoslovenskú súťaž murárov Skills Slovakia – MURÁR 2023, ktorá sa konala v Nitre na Strednej odbornej škole stavebnej. Išlo už o 27. ročník medzinárodnej súťaže praktických zručností a odborných vedomostí v tomto odbore. Výsledkom bolo zábavné a motivačné video, v ktorom sme mali ako združenie príležitosť odprezentovať informácie o murárskom remesle medzi jeho online komunitou, a to priamo z prostredia mladých budúcich murárov. Sledovanosť týchto videí dosiahla čísla 53 600.

  Videá vytvorené v spolupráci s youtberom TwileRom si môžete pozrieť na jeho Youtube kanáli. Celú spoluprácu sme zhrnuli aj v našom vlastnom promo videu zverejnenom na Youtube kanáli ZVMM, ktoré nájdete tu.

Aktuality