Bratislava, 8. júla 2022
Proces hľadania práce a trendy v zamestnávaní sa v súčasnej dobe radikálne zmenili. V prevahe sú marketingovo príťažlivé a často atraktívne znejúce odbory a povolania. Záujem o dosiahnutie najvyššieho vzdelania spôsobil nadmerný počet všeobecne vzdelaných ľudí a nízky záujem o remeslá v dôsledku čoho dramaticky klesol počet učňov na stredných odborných školách.
Rozhovor s úspešným podnikateľom v stavebnom sektore Jurajom Paulovom, ktorý začínal na pozícii murár.
Paradoxne, pretrvávajúci problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily v oblasti remesiel prevyšuje dopyt po ľuďoch s univerzitným vzdelaním a výsledkom je, že murár dnes dokáže zarobiť výrazne viac ako ľudia z oblasti marketingu. Potvrdzujú to údaje pracovného portálu Profesia.sk. „Šikovný murár si vie na Slovensku v hrubom zarobiť aj 2200 EUR. Ak pracuje na živnosť, táto suma prekračuje hranicu 3 000 EUR. Štúdium neperspektívnych vysokoškolských odborov v konečnom dôsledku môže na trhu práce viac ublížiť ako pomôcť k dobrej výplate,“ hovorí Gabriel Szöllösi, podpredseda Združenie výrobcov murovacích materiálov.
Murárčinu si za svoje povolanie vybral Juraj Paulov, ktorý si vďaka niekoľkoročným skúsenostiam v remesle už vo svojich 28 rokoch dokázal založiť stavebnú firmu. „K murárskemu remeslu som sa dostal zhruba v 15 rokoch, kedy som chodil počas prázdnin pomáhať na stavby k murárom, keďže som mal v rodine viacerých murárov a vždy sa im hodila pomoc,“ opisuje ako sa dostal k remeslu. So spoločnosťou JUDO Stav pôsobí už takmer 10 rokov v Nitrianskom kraji.
Skúsenosti získaval približne 13 rokov. Najskôr ako murár, neskôr získal vďaka svojim znalostiam a praxe zaujímavú pracovnú príležitosť a pôsobil ako skúšobný aplikačný technik pre jedného z najväčších výrobcov murovacích materiálov, kde školil murárov a učňov. „Učil som ich napríklad zakladať stavby, dostať remeslo do rúk a ovládať základné techniky murárčiny. Popri tejto práci som počas víkendov aj naďalej robil murára. Práce bolo tak veľa, že som sa rozhodol založiť si vlastnú firmu a začať v remesle podnikať. To trvá dodnes,“ vysvetľuje. Jeho kompetencie sa rozšírili a riadenie stavieb uňho zahŕňa už viac, ako len prácu s murovacími materiálmi alebo samotnými murármi. „Aj keď sa to nezdá, moja práca aktuálne obnáša nielen prácu na stavbe, ale aj dosť práce okolo. Danú stavbu je potrebné prísť vopred pozrieť, platí to aj pri pozemku, kde sa bude stavať novostavba. Stavbu je potrebné naceniť, vybaviť potrebné dokumenty, povolenia a samozrejme materiál,“ hovorí.
Juraj Paulov potvrdil aj stále klesajúci záujem mladých o remeslá. Tento stav spôsobil, že cena práce remeselníkov je stále vyššia. Ako podnikateľ v stavebníctve vníma aj paradox, že napriek dobre platenej práci je murárov veľmi málo. „Murárčinou sa dá určite uživiť, pretože je stále nedostatok kvalitných murárov. Aktuálny stav je taký, že stavebné firmy majú veľmi veľa práce, ale je problém zohnať kvalitného murára. Firmy majú záujem o kvalifikovaných murárov, ktorí práci rozumejú,“ vysvetľuje. Najlepšia možnosť podľa neho sú vyštudovaní murári priamo zo škôl, ktorí sa v praxi do remesla dostanú veľmi rýchlo.
Firmy si stále viac uvedomujú hodnotu kvalitného murára, čo zvyšuje aj ich finančné ohodnotenie. „Záujemcov by aj bolo pomerne dosť, no skôr by som to nazval, že sa na murárov hrajú. O remesle nič nevedia. To je dôvod, prečo si stavebné firmy tak cenia vyštudovaných murárov a sú ochotné im dať aj vyšší plať,“ dopĺňa.
Ako teda riešia stavebné firmy aktuálnu situáciu a kde hľadajú zamestnancov a najmä kvalitných murárov? „Rôzne. Väčšinou po známosti, pýtame sa ľudí, ktorí sa motajú okolo stavieb či niekoho nepoznajú, zverejňujeme inzeráty, prezeráme ponuky na internete. Je to veľmi náročné nájsť kvalifikovaných remeselníkov,“ uzatvára.