Boj s klimatickou zmenou  je v súčasnosti jednou z najväčších globálnych výziev spoločnosti. Ako sa pripraviť na dopady klimatickej zmeny? Je budova, v ktorej žijete, dostatočne odolná voči extrémnym prejavom počasia, povodni či teplotným výkyvom?  

Podľa architekta a urbanistu Miroslava Marka sú dopady klimatickej zmeny už citeľné a je potrebné na ne pripraviť aj budovy, v ktorých žijeme. V rámci projektu Adaptuj.sk sa venuje navrhovaniu budov s nízkym vplyvom na životné prostredie a zdôrazňuje dôležitosť adaptácie budov na zmeny súvisiace s dopadmi klimatickej krízy.  

Podľa Martina Mihála, predsedu Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM), sa murovacie materiály dokážu vďaka svojim vlastnostiam vysporiadať s týmito dopadmi veľmi dobre. Murovaná stavba je podľa neho odolná voči povodni, silnému vetru aj teplotným výkyvom. Má to však svoje pravidlá.  

Čo je to adaptácia budov, prečo je dôležitá akumulačná schopnosť stavebného materiálu a prečo znižovanie Co2 nestačí sa dozviete v najnovšom diele videocastu Spoza murovanej steny.