“Síce sa cena stavebných materiálov nevrátila na svoju predkrízovú úroveň (z roku 2020), situácia sa stabilizovala a dnes sú stavebné materiály primerane k dispozícii a dajú sa objednať s krátkymi dodacími lehotami,” komentuje situáciu na stavebnom trhu Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS). 

Zároveň však vyzdvihol, že u niektorých stavebných materiálov k poklesu cien predsalen prišlo ako napríklad u stavebnej ocele, dreva a výrobkov z dreva. Podľa Martina Mihála, predsedu ZVMM je teraz ideálny čas aj na kúpu murovacieho materiálu. „Pod vplyvom minulého roka sme boli nastavení na veľké objemy a na veľký záujem zákazníkov. Momentálne záujem zákazníkov klesol, ale ešte stále máme kapacity. Zákazník je nám vzácny, tak dostáva vynikajúce podmienky a vynikajúce služby,“ tvrdí. Ďalšie poklesy cien stavebných materiálov sa nepredpokladajú, preto je podľa odborníkov správny čas na investovanie do nehnuteľností práve teraz.

Očakávame, že ceny energií sa budú pomaly zvyšovať, tým pádom aj ceny materiálov,” povedal v diskusii Pavol Kováčik. Takýto vývoj potvrdil aj Martin Mihál, ktorý si myslí, že lacnejšie nebudú ani rekonštrukcie, a to z dôvodu nedostatku pracovnej sily. “Väčšia časť nákladov pri rekonštrukcii je práca, v dôsledku inflácie práca stúpa a ľudí je nedostatok,“ povedal v diskusii Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS), ktorá sa konala 28. apríla 2023 v priestoroch Slovak Business Agency.

Diskutovali spolu odborníci na realitný a stavebný trh – Ján Pálenčár, prezident NARKS, Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM), Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a realitný maklér z FinGo.sk Viktor Obtulovič. Debatovali o aktuálnej situácii stavebného priemyslu a realitného trhu – aký je aktuálny vývoj cien a dodacích lehôt stavebných materiálov, aké sú súčasné ceny nehnuteľností, ale aj úrokových sadzieb. 

Ceny materiálov a energií majú vplyv aj na realitný trh. Ján Pálenčár, prezident NARKS: “Pokiaľ dnes klient má na to, aby si kúpil byt, tak je dobrá situácia, lebo je trh dnes patrí kupujúcim, môžu si vybrať z väčšieho počtu novších a starších bytov, vedia si vyjednať podmienky kúpy a vedia si vyjednať aj kúpnu cenu,” povedal. Podobne vidí situáciu realitný maklér z FinGo.sk, Viktor Obtulovič, ktorý tvrdí, že rekonštrukcia z dlhodobého hľadiska zároveň zvyšuje cenu nehnuteľností, a preto je vhodný čas na takýto krok v tomto období.  

Energetická kríza síce priniesla vyššie ceny energií a stavebných materiálov, predĺžila aj dodacie lehoty a zmenila situáciu na realitnom trhu, podľa odborníkov však priniesla aj viacero výhod. Napríklad, že minulé roky sa zákazníci museli rozhodovať pod tlakom, rýchlo a často bola ponuka veľmi malá. To isté platí aj v prípade kúpy stavebných materiálov v rámci rekonštrukcie a výstavby. Dnes si môže zákazník nájsť svoj vysnívaný byt bez kompromisov, pretože ponuka sa rozšírila a zákazník si môže vybrať z dostatočného množstva nehnuteľností.  

Celú diskusiu si môžeme pozrieť online na:  https://fb.watch/kgwyiLDAbG/