Slovenský pracovný trh dlhodobo pociťuje nedostatok murárov na stavbách. Stále platí, že murárstvo má v spoločnosti nižšiu popularitu, ako by si zaslúžilo. Aj remeslá sa však hýbu vpred a murárske remeslo sa vyvíja spolu s vývojom nových technológií a zavádzaním moderných murovacích postupov akými sú napríklad aj murovanie pomocou robotov. 

ZVMM už druhý rok popularizuje murárske remeslo na Slovensku. Tento rok sme vytvorili úspešnú PR kampaň zameranú na žiakov základných a stredných škôl, v ktorej si zaúčinkoval známy slovenský youtuber. Počas kampane sme vytvorili spolu dve videá, v ktorých si zasúťažili v murovaní fanúšikovia, ale aj samotný youtuber. ktorý sa zúčastnil celoslovenskej súťaže murárov Skills Slovakia – MURÁR 2023. 

Tento rok sme pokračovali aj v podpore murárov v praxi. Naši členovia každoročne organizujú sériu školení pre skúsených murárov, aby zvýšili ich kvalifikácie, a tým aj odbornosť tohto remesla na Slovensku. Cieľom školení je, aby si účastníci osvojili správne technologické postupy pri práci s jednotlivými murovacími materiálmi a získali informácie z prvej ruky o nových výrobkoch a technológiách v stavebnom segmente.  

Rok 2023 bol pre ZVMM úspešný aj v komunikácii s relevantnými inštitúciami. Otvorili sme komunikáciu so Slovenským živnostenským zväzom (SŽZ) a stihli sme spoločne absolvovať viaceré stretnutia a debatovať o nastavení živnostenského zákona a o kvalite poskytovaných služieb v murárskom odbore. Jedným z výsledkov spoločných stretnutí je naše pripojenie sa do spracovania Deklarácie na podporu stavebných remesiel určenej vládnym predstaviteľom.   

Tento rok sme sa vrátili aj k stále aktuálnej téme energetickej hospodárnosti budov a spracovali sme štúdiu, ktorá rozoberá parametre obvodových stien rodinných domov v  súvislosti s cenami energií a ich zvyšovaním.  

O tom, ako sa darilo mladému youtuberovi v murovaní, aké ďalšie kroky nás čakajú v spolupráci so Slovenským živnostenským zväzom alebo čo obsahuje naša štúdia k energetickej hospodárnosti budov rozpráva predseda ZVMM Martin Mihál v najnovšom diely videocastu Spoza murovanej steny.