Bratislava, 8. marca 2022

Povolanie murár stráca u mladých ľudí na popularite a počet vyučených murárov badateľne klesá. Dnes už väčšiu časť ľudí v tomto odvetví tvoria pracovníci, ktorí prišli k remeslu formou rekvalifikácie alebo zahraniční robotníci. V druhej časti videocastu Spoza murovanej steny hovorí o problematike Gabriel Szöllösi, podpredseda Združenia výrobcov murovacích materiálov. 

Stavebný boom Slovensko neopúšťa, napriek tomu stavebné firmy už dlhodobo bojujú s nedostatkom murárov. Nízky záujem o profesiu murára, najmä medzi mladými ľuďmi, majú na svedomí aj názory, že ide o špinavú a ťažkú prácu. Mladí ľudia sa boja tiež nízkeho finančného ohodnotenia. Charakter práce murára sa však mení a vďaka súčasným moderným technológiám, murovacím materiálom a technikám murovania sa blíži k tzv. suchému spôsobu výstavby. Zaujímavé sú v súčasnosti aj platové podmienky. Združenie výrobcov murovacích materiálov sa v roku 2022 chce zamerať aj na popularizáciu tohto povolania. Nadviaže kontakty s Ministerstvom školstva SR pre hľadanie riešení úbytku pracovnej sily v danom odvetví a naplánované má aj inšpiratívne rozhovory s úspešnými ľuďmi, ktorí sa práve vďaka murárskemu remeslu dostali na stavebný trh a dnes sú žiadanými vo svojej profesii. 

Ak vás problematika zaujíma, pozrite si náš videocast, ktorý rozoberá tému klesajúceho záujmu o povolanie murár medzi mladými ľuďmi, podrobnejšie.