Bratislava, 16. decembra 2021

Na zdražovanie elektrickej energie už doplácajú nielen firmy, ale aj obyčajní ľudia. Napríklad tí, ktorí si objednali stavbu rodinného domu, radšej odstupujú od zmluvy a prichádzajú o zálohu, pretože si ho po zdražení nemôžu dovoliť. V najnovšom videocaste na to upozorňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.

Vyššie ceny elektrickej energie negatívne vplývajú na celý stavebný sektor. Prelievajú sa do cien vstupných surovín, dopravy či ceny práce. Stavebné materiály zdraželi v priemere o 10 percent, no v niektorých špecifických prípadoch aj o 150 percent. Stavebné spoločnosti pociťujú obrovskú neistotu. Nedokážu naceniť svoje produkty, pretože cena stavieb sa môže o niekoľko mesiacov výrazne zmeniť.

Aj preto Združenie výrobcov murovacích materiálov adresuje Vláde SR a poslancom NRSR otvorený list. Žiada ich, aby ceny energií stabilizovali a urobili ich predvídateľnejšími. Ak by aj v budúcnosti došlo k nárastu cien, celý sektor by sa na to dokázal pripraviť a a neprichádzalo by k súčasným problémom. Združenie zároveň poukazuje aj na ďalšiu formu pomoci, ku ktorej by štát mohol pristúpiť – zníženie DPH pre stavebný sektor.

Ak vás problematika zaujíma, pozrite si náš videocast, ktorý rozoberá tému zvyšovania cien a problémov stavebného sektora, podrobnejšie.